OSP  GRAJEWO Ochotnicza Straż Pożarna GRAJEWO

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

W niedzielę 26 kwietnia 2020 roku około godz. 15.00, po tygodniowych zmaganiach zakończone zostały działania gaśnicze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Najdłużej strażacy dogaszali i patrolowali obszar Lasku Wroceńskiego lecz w godzinach popołudniowych również tam wszelkie działania gaśnicze zostały zakończone.

W dniu 26.04 w działaniach zaangażowane były zarówno siły ratownicze z województwa podlaskiego jak również odwody operacyjne w postaci kompanii ze szkoły aspirantów w Poznaniu i Krakowie oraz kompani gaśniczych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie w rejonie działań pracowało 27 zastępów gaśniczych, 160 strażaków i 50 żołnierzy WOT. Jednakże każdego dnia w działaniach gaśniczych brało udział ok. 350 strażaków PSP i OSP oraz ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Biorąc pod uwagę fakt rotacji ratowników – w działaniach gaśniczych od początku, tj. 19.04 zaangażowanych było ok. 1500 strażaków. Dodatkowo przy gaszeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego udział brali lub pośrednio zaangażowani byli przedstawiciele: Lasów Państwowych, BPN, Policji, Straży Granicznej, Wojsk Inżynieryjnych, Marszałek i jednostki samorządowe, Wojewoda, mieszkańcy okolicznych miejscowości, harcerze i wolontariusze oraz wiele innych instytucji i stowarzyszeń – co daje liczbę osób liczoną w tysiącach.

Źródło
straz.bialystok.pl

 

Jednostka OSP KSRG Grajewo także aktywnie uczestniczyła w działaniach gaśniczych prowadzonych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przez kilka dni co najmniej sześciu druhów z naszej jednostki prowadziło wielogodzinną walkę z żywiołem, za co składam podziękowania w imieniu Zarządu OSP Grajewo.

Pracujące na miejscu służby i wolontariuszy odwiedził także Starosta Grajewski - Waldemar Remfeld aby podziękować pracującym na miejscu uczestnikom akcji.

opracowanie: dh. Tomasz Gardocki

zdjęcia
dh. Marcin Fiedorowicz OSP Grajewo, dh. Paweł Sierzputowski OSP Grajewo, dh. Grzegorz Szwarczewski OSP Grajewo, www.starostwograjewo.pl,

27 kwietnia 2020 23:37
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pożar, biebrza, BPN, park,