OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Remizy OSP jako miejsca dla osób w kwarantannie? ZOSP RP odpowiada.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP informuje, że lokalne władze próbują wymusić na strażakach OSP zgodę na wykorzystanie strażnic m.in. do przygotowania pomieszczeń dla osób odbywających kwarantannę. - Nleży pamiętać, że podstawowym zadaniem OSP jest prowadzenie działań ratowniczych, a takie działania mogą zakłócić prawidłową realizację zadań OSP - informuje Związek.

- Szanowni Druhowie. Dochodzą do nas niepokojące sygnały o próbach wymuszania przez lokalne władze na strażakach ochotnikach zgody na wykorzystywanie strażnic OSP do celów związanych z wirusem Covid-19 np. do przygotowania pomieszczeń dla osób odbywających kwarantannę. Uleganie takim naciskom i wyrażanie zgody na działania ryzykowne jak wymienione powyżej może na pewien czas zakłócić prawidłową realizację zadań i działalność OSP na rzecz ratownictwa i bezpieczeństwa mieszkańców - czytamy w oświadczeniu ZOSP RP.

Związek przypomina, że "podstawowym zadaniem jednostki OSP jest prowadzenie działań ratowniczych np. zwalczanie pożarów, katastrof i innych miejscowych zagrożeń, do których jednostka może być dysponowana oraz realizacja zadań stawianych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego."

- Członkowie OSP nie powinni podejmować działań mogących w konsekwencji sparaliżować możliwość wykonywania działań ratowniczych - informuje ZOSP RP.

(Zdjęcie ilustracyjne - arch. KW PSP Kraków)

3 kwietnia 2020 12:24
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Kwarantanna, zosp rp, strażacy i koronawirus,