OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Ruszyła budowa nowej siedziby dla poznańskich strażaków OSP

Strażacy ochotnicy zyskają nową siedzibę - w rejonie ulic Lotniczej i S. Wojtulanis - Karpińskiej w Poznaniu. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod jej budowę oraz kapsułę czasu. Budynek strażnicy dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego zostanie oddany do dyspozycji wiosną przyszłego roku.

W kompleksie na poznańskiej Woli będą stacjonowały: Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwa Wodnego "Mistral" oraz Ochotnicza Straż Pożarna - Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, które wchodzą w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.W budynku znajdzie także Magazyn Przeciwpowodziowy dla Miasta Poznania, który obecnie, tymczasowo, mieści się w Forcie II.

- Miasto Poznań bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, zarówno w zakresie walki z przestępczością, jak i ratownictwa przeciwpożarowego. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie służył zarówno strażakom ochotnikom, jak i mieszkańcom naszego miasta oraz powiatu poznańskiego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Wspieramy także inne ochotnicze straże pożarne. Dwa lata temu remizę z prawdziwego zdarzenia zyskali strażacy z OSP Głuszyna. Planujemy budowę nowej siedziby dla OSP na os. Kwiatowym i modernizację siedziby OSP Krzesiny - wylicza zastępca prezydenta.

Inwestycja w rejonie ul. Lotniczej została podzielona na kilka etapów, a jej zakończenie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Wiosną strażacy i pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa będą już mogli korzystać z nowych pomieszczeń.

- To dla nas historyczny moment - przyznaje Tomasz Krajnik, członek zarządu OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego w Poznaniu. - Od czasu powstania w 2002 roku nie mieliśmy swojej siedziby. Korzystaliśmy z uprzejmości komendanta miejskiego PSP w Poznaniu. Bardzo przyda nam się własny kąt.

W ramach przedsięwzięcia powstaną trzy budynki: magazyn przeciwpowodziowy, budynek strażnicy oraz wozownia - garaż dla pojazdów OSP. Budową strażnicy zajmuje się firma Constructo Sp. z o.o. sp.k. Jej koszt to około 8 mln złotych.

- Jesteśmy na budowie od 7 tygodni. Mimo to, prace są na zaawansowanym etapie. Przygotowaliśmy teren i wykonaliśmy wszystkie sieci zewnętrzne. Budynek administracyjny znajduje się w stanie surowym, w halach trwa montaż ostatnich elementów żelbetowych. Do końca września planujemy wykonać konstrukcję dachu. W przyszłym miesiącu chcemy zamknąć stany surowe obiektów i przystąpić do prac wykończeniowych wewnątrz - tak, aby zakończyć je jeszcze przed zimą - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski - członek zarządu firmy Constructo.

(źródło, fot: UM Poznań)

11 września 2019 10:12
Udostępnij na Facebooku