OSP Czeska Wieś Ochotnicza Straż Pożarna Czeska Wieś

Strażacy z Czeskiej Wsi i Łosiowa dali „lekcję życia"


Strażacy z Łosiowa i Czeskiej Wsi dali „lekcję życia"


Na co dzień Jesteśmy w pełnej gotowości, by ratować ludzkie życie, ale oprócz tego prowadzimy działania o charakterze edukacyjnym. Chodzi oczywiście o nas  strażaków . We wtorek (26.01), druhowie z OSP Łosiów i OSP Czeska Wieś wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowie.

– Miałam okazję widzieć, jak strażacy przeprowadzają zajęcia edukacyjne w innych placówkach i zależało mi, aby podobne spotkanie odbyło się w naszej grupie. Strażacy z Łosiowa i Czeskiej Wsi zademonstrowali przedszkolakom sprzęt ratowniczy, był pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz zainscenizowana akcja ratunkowa poszkodowanej osoby – mówi Dorota Hareza, nauczycielka z Michałowa. – Dla dzieci to było niesamowite przeżycie, za co jeszcze raz dziękuję w imieniu kadry nauczycielskiej i naszych podopiecznych – dodaje inicjatorka wydarzenia.

Bardzo ważnym elementem takiej „lekcji życia" dla dzieci jest nauka, jak postępować w chwili zagrożenia. W trakcie dwugodzinnych zajęć przedszkolaki poznały m.in. numery alarmowe oraz dowiedziały się, w jaki sposób należy komunikować się z dyżurnym służb ratunkowych i jakie informacje przekazywać.

– Dzieci miały okazję zobaczyć nasz sprzęt techniczny, czyli m.in. hełmy, aparaty powietrzne, flary ostrzegawcze, nomex (ubranie bojowe) oraz specjalny strój wykorzystywany do działań przy szerszeniach i osach. Oprócz pokazów i świetnej zabawy, dzieci zapoznały się z procesem informowania o zagrożeniu. To bardzo ważny element w ratownictwie – tłumaczy Tomasz Zdebik, naczelnik OSP Łosiów.

Warto zaznaczyć, że zajęcia z udzielania pierwszej pomocy zostały wykonane przez osobę z tytułem ratownika (KPP), a więc strażaka uprawnionego do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to najwyższe uprawnienie dla osób niemających wykształcenia medycznego.

30 stycznia 2016 17:19
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pokaz,