OSP  GRAJEWO Ochotnicza Straż Pożarna GRAJEWO

Tragiczny pożar budynku mieszkalnego w Grajewie

    Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia okazał się jednym z najtragiczniejszych dni mijającego roku. Pożar, który wybuchł nocą w budynku mieszkalnym przy ulicy Konopskiej w Grajewie pozbawił życiasamotnie mieszkającą kobietę w podeszłym wieku.

    Zgłoszenie w postaci formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego
w Białymstoku służby ratownicze powiatu otrzymały 26 grudnia 2021 roku o godzinie 23:03. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar w pokoju znajdującym się na parterze murowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Niestety potwierdziła się też informacja, że w budynku może przebywać samotna starsza kobieta.

    Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na wprowadzeniu do budynku 2 rot gaśniczych w pełnym zabezpieczeniu i nawodnionymi liniami szybkiego natarcia. Jedna rota przystąpiła do gaszenia pożaru, natomiast druga otrzymała za zadanie przeszukania budynku pod katem obecności ludzi. W łazience obok palącego się pokoju strażacy znaleźli nieprzytomną kobietę bez funkcji życiowych, którą natychmiast ewakuowali na zewnątrz budynku. Od tego momentu zaczęła się dramatyczna walka o jej życie.

    Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wraz
z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie przystąpili do udzielania kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzono z wykorzystaniem technik przyrządowych do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z chwilą przyjazdu zespołu podstawowego poszkodowaną kobietę przekazano ratownikom medycznym, którzy wdrożyli procedury ratownicze adekwatne do sytuacji. Pomimo wysiłku strażaków i załogi pogotowia ratunkowego życia kobiety nie udało się uratować.

    W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu kolejny raz apelujemy o zakup
i montaż czujników dymu i tlenku węgla.Pamiętajmy, że te powszechnie dostępne urządzenia w porę ostrzegą nas o niebezpieczeństwie i zapobiegną tragedii.

Opracowanie: strona internetowa KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

27 grudnia 2021 22:38
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pożar, Tragiczny,