OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Ważna zmiana. Teraz strażacy od razu mogą rozpoznać samochód elektryczny

Właściciele samochodów o napędzie elektrycznym lub wodorowym od 1 stycznia 2020 roku mogą ubiegać się o wymianę tablic rejestracyjnych na nowe, z zielonym tłem. W razie wypadku lub pożaru takie tablice mogą pomóc strażakom we wstępnym rozpoznaniu.

Nowe tablice rejestracyjne mają jasnozielony kolor, a litery i cyfry są na nich wybite czarnymi cyframi. Zostały wprowadzone na podstawie przepisu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. "Przywilejem" objęte są samochody nowo rejestrowane, jednak jeśli właściciel ekologicznego pojazdu chce go wyróżnić, może złożyć wniosek o wymianę tablic. Nie tylko tablice, ale również naklejki legalizacyjne w przypadku pojazdów ekologicznych mocno się wyróżniają - ich obwódki są czerwone dla samochodów z napędem elektrycznym i żółte dla samochodów z silnikiem na wodór.

Czy w momencie wypadku czy pożaru takie tablice mogą pomóc strażakom? Wskazują oni, że tak - ale tylko we wstępnym rozpoznaniu.

- Są pojazdy elektryczne, hybrydowe czy o napędzie paliwowym. Te pojazdy mogą mieć również instalacje gazowe, także za każdym razem strażacy przyjeżdżający na miejsce zdarzenia muszą przeprowadzić rozpoznanie, określić potencjalne zagrożenia i określić metodę działania. Przy pojazdach z napędem paliwowym może zdarzyć się wyciek czy pożar albo pożar i wybuch - mówi mł. bryg. Dariusz Gieroń, oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu. - Za każdym razem musimy analizować wszystkie aspekty, nie tylko konstrukcję pojazdu i jego napędu. W zasadzie auta o napędzie elektrycznym gasi się w taki sam sposób jak samochody tradycyjne, jednak są elementy które mogą powodować, że uszkodzone zostanie ogniwo elektryczne, może dojść także do reakcji wewnętrznej. Zawsze należy weryfikować temperaturę, czy ona nie wzrasta. Litowo-jonowe akumulatory, jakie mają auta o napędzie alternatywnym mogą spowodować, że auto zwyczajnie się stopi. Taki pojazd, podobnie jak inne powinien być zabezpieczony na nieprzepuszczalnym podłożu - dodaje Gieroń.

Strażacy bezustannie doskonalą się i szkolą, by dopasować swoje działania do najnowszych technologii. Tematy związane z rozwojem cywilizacyjnym są częstym elementem szkoleń służb ratunkowych. - Rozpoznajemy te zagrożenia, analizujemy działania i cały czas się samodoskonalimy. Nawet podczas zdarzenia o tradycyjnym przebiegu analizujemy elementy do poprawy, aby usprawnić nasze działania ratownicze - dodaje.

(Fot. arch. KM PSP Warszawa)

14 stycznia 2020 20:27
Udostępnij na Facebooku