OSP Iłża Ochotnicza Straż Pożarna Iłża

Wernisaż poświęcony OSP Iłża w iłżeckim Domu Kultury

Ekspozycja unikatowych dokumentów, wyposażenia i trofeów z ponad 100-letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłży otwarta została w Galerii Iłżeckiego Domu Kultury. Iłżecka Straż Pożarna ma bardzo bogatą historię sięgającą początków XX wieku. Powstała w 1904 roku dla ratowania dobytku mieszkańców grodu pod basztą. Strażacy walczyli z pożarami, ale też wzbogacali życie kulturalne miasta.

Wkrótce po powstaniu straży utworzono przy niej strażacką orkiestrę, dla której instrumenty ufundował Walerian Kiniorski.

W siedzibie Straży Pożarnej koncentrowało się życie kulturalne miasta. Działał tu również teatr amatorski, organizowano zabawy taneczne, loterie fantowe oraz spotkania mieszkańców.

Początkowe ubogie wyposażenie iłżeckich strażaków zmieniało się z biegiem lat. Obecnie OSP w Iłży dysponuje nowoczesnym budynkiem i wyposażeniem, które ciągle się wzbogaca i modernizuje za sprawą wsparcia ze strony samorządu gminy Iłża.

Ponad 100-letnia historia iłżeckiej straży znalazła swoje odzwierciedlenie w dokumentach na wystawie w Galerii Domu Kultury. Umieszczono na niej wiele unikatowych dokumentów i zdjęć ilustrujących wczesne lata powstania i działalności straży. Ekspozycja prezentuje również stare wyposażenie, różnorodne hełmy strażackie, toporki, gaśnice, syreny alarmowe na korbkę, radiostacje oraz prądownice. Iłżecka straż należy do przodujących w gminie w zakresie odnoszonych sukcesów na zawodach sportowo – pożarniczych. Na wystawie prezentowane są też liczne puchary i statuetki będące trofeami z tych dokonań.

Na wernisaż wystawy licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Iłża oraz mieszkańcy miasta i gminy. Obecni byli Burmistrz Iłży Andrzej Moskwa, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skrobisz, Radni Rady Miejskiej w Iłży: Agnieszka Kaczmarzyk, Beata Głud, Marek Adamusa, Jarosław Słomki. Na wernisaż przybyli również Członek Zarządu Powiatu Radomskiego Marek Jarosz i Z-ca Burmistrza Iłży, zarazem Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego OSP w Iłży Marek Łuszczek oraz seniorzy strażacy: Józef Gardziel i Wacław Kitowski.

Witając przybyłych Dyrektor Domu Kultury w Iłży Krzysztof Kozera podkreślił bardzo dobrą współpracę z druhami z iłżeckiej OSP podczas zabezpieczania organizacji różnorodnych plenerowych imprez kulturalnych. Historię iłżeckiej OSP przedstawił jej obecny prezes Robert Kotowski. Za wspieranie potrzeb w zakresie sprzętu i wyposażenie strażackiego podziękował władzom samorządowym druh Józef Gardziel. O tym jak było trudno działać strażakom w minionych latach z humorem opowiadał senior iłżeckich strażaków ponad 80-letni Wacław Kitowski.

Otwarcie wystawy zbiegło się z obchodzonym na początku maja świętem strażaków, dlatego z tej okazji serdeczne podziękowania za codzienny trud i życzenia przekazali strażakom burmistrz Iłży Andrzej Moskwa i Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skrobisz. Okolicznościowe dedykacje dla strażaków zagrała obecna na wernisażu Iłżecka Orkiestra Dęta, której historia splata się z dziejami iłżeckiej straży. Potem Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Prezes Zarządu OSP przekazali na ręce Prezesa Roberta Kotowskiego okolicznościowy DYPLOM i puchar w podziękowaniu za wystawę i wieloletnią działalność. Wystawa strażackich pamiątek czynna będzie w galerii Domu Kultury do połowy maja.


Źródła :
dkilza.pl
cozadzień.pl

9 maja 2017 00:47
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: cozadzien.pl, dk ilza, wernisaż, OSP Iłża,