OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Za nami finałowa gala "Orlen dla Strażaków". Gościem był premier Mateusz Morawiecki.

– Druhem może zostać teoretycznie każdy obywatel gminy czy powiatu, ale żeby tak się stało, trzeba człowieka, który dysponuje pewnymi cechami osobowościowymi. To hart ducha, cierpliwość, wyrozumiałość, dyscyplina, gotowość do niesienia pomocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej gali programu „ORLEN dla Strażaków".

„Orlen dla Strażaków" to kolejna edycja programu wsparcia strażaków z całej Polski. Fundacja ORLEN wraz ze swoim fundatorem spółką PKN ORLEN po raz kolejny przekaże środki finansowe na zakup sprzętu dla zawodowych i ochotniczych jednostek. Tym razem kwota do rozdysponowana to 2 mln zł. Premier podziękował koncernowi za wsparcie jakie okazują strażakom.

W tegorocznej edycji programu, wsparcie finansowe otrzymało 267 jednostek, w tym 11 komend miejskich i powiatowych PSP oraz 256 jednostek OSP. – To wsparcie, które jest udzielane tak hojnie przez koncern, jeszcze hojniej przez państwo polskie, jest potrzebne. Chcę, żebyście czuli, że nie jesteście sami na waszej trudnej drodze – powiedział szef rządu. Dofinansowanie umożliwi doposażenie jednostek, a tym samym poprawę ich gotowości bojowej i skuteczniejszą pomoc potrzebującym.

Premier podczas wystąpienia na gali wspomniał także o projekcie ustawy dla OSP, która zakłada szereg zmian dla druhów i druhen. – Teraz tworzymy specjalną ustawę o OSP, która będzie zawierać dobre rozwiązania, takie jak ulgi, dodatki emerytalne, specjalne traktowanie strażaków, a także ściśle określone warunki pracy, dzięki którym sprzęt specjalistyczny będzie standardem – powiedział szef rządu i dodał, że ustawa będzie podstawą funkcjonowania wszystkich druhów i druhen: – nie waham się powiedzieć, że będzie to fundament waszej pracy na kolejne 10-lecie.

W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawicki podkreślił ogromną rolę Ochotniczych Straży Pożarnych w rozwoju lokalnych społeczności. Wskazał, że strażacy z OSP to osoby, które nie tylko godnie reprezentują tradycję, ale także budują lokalną tkankę i spójność w ramach gminy, wsi, sołectwa czy powiatu. Jednocześnie podkreślił, że: – Remizy są centrami zarządzania kryzysowego, ale także centrami życia kulturalnego w niejednej wiosce i miasteczku.

W ciągu 20 lat realizacji programu wsparcie uzyskało ponad 1900 jednostek z całej Polski.

(Źródło: KPRM, KG PSP. Fot. KPRM, bryg. Karol Kierzkowski)

28 września 2021 07:30
Udostępnij na Facebooku