OSP Ochotnicza Straż Pożarna

40 tysięcy kurcząt spłonęło w pożarze w Perzynach. W akcji 11 zastępów strażaków.

Pożar wybuchł w świąteczny poniedziałek rano na fermie drobiu w Perzynach w Wielkopolsce. W pożarze padło 40 tysięcy kurcząt, ogień naruszył także konstrukcję budynku gospodarczego orz uszkodził kabinę ciągnika siodłowego.

Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali w poniedziałek tuż przed godziną 9.

- Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek inwentarski na terenie gospodarstwa rolnego, w którym jak się okazało hodowano 40 tys. szt. kurcząt. Pożar rozwijał się w środku budynku, płomienie wychodziły oknami na zewnątrz, a w środku panowało silne zadymienie - relacjonuje kpt. Damian Żukrowski ze straży pożarnej w Nowym Tomyślu.

Promieniowanie cieplne uszkodziło kabinę ciągnika siodłowego, zaparkowanego obok płonącego budynku. Strażacy zabezpieczyli butle z gazem LPR, składowane obok budynku. Podano 6 prądów wody w natarciu na palący się budynek, dokonano częściowej rozbiórki poszycia dachowego przy użyciu drabiny mechanicznej, a następnie wdrożono wentylacje nadciśnieniową za pomocą trzech wentylatorów oddymiających. Działania gaśnicze prowadzone były wewnątrz obiektu, a zaopatrzenie wodne zapewniały trzy hydranty.

Na miejsce działań zadysponowano mobilną sprężarkę z jednostki OSP Zbąszyń, na bazie której utworzono stanowisko napełniania butli aparatów powietrznych. Po lokalizacji zagrożenia dogaszano i przeszukiwano pomieszczenie przy użyciu kamery termowizyjnej oraz usunięto częściowo ściółkę przy za pomocą ładowarki.

Po zakończeniu działań gaśniczych ponownie przeszukano pomieszczenie kamerą termowizyjna i przekazano właścicielowi. W działaniach udział brało 11 zastępów straży pożarnych z: JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Przyprostynia, OSP Nądnia oraz z terenu gminy Miedzichowo OSP Bolewice.

Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

(Fot. KP PSP Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń)

 

6 kwietnia 2021 10:02
Udostępnij na Facebooku