OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Atak hakerów na sieć LPR. "Zamach na jednostkę, która niesie pomoc."

Od tygodnia operatorzy i ratownicy LPR zmagają się z cyberatakiem. Przez kilka dni nie działała strona internetowa i skrzynki e-mailowe, a łączność odbywała się m.in. za pośrednictwem prywatnych telefonów. Mimo problemów, władze LPR zapewniają, że wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów są realizowane na bieżąco.

O ataku hakerów poinformował serwis niebezpiecznik.pl.

- Od tygodnia (!) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma sparaliżowaną łączność. Śmigłowce wciąż latają, a ratownicy niosą pomoc potrzebującym, ale robią to bez ułatwień i wsparcia systemów komputerowych. Jak mówi nam jedna z osób związana z LPR, warunki pracy przypominają obecnie te sprzed wielu lat, a komunikacja odbywa się "alternatywnymi środkami łączności", m.in. w oparciu o prywatne skrzynki i komórki - czytamy w serwisie.

- Wybaczcie nasze piątkowe milczenie, ale toczymy walkę z niewidzialnym wrogiem, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac. Powoli się podnosimy i zapewniamy, że nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. A Wam dziękujemy za troskę, bo wielu z Was zauważyło naszą nietypową absencję - napisano w poniedziałek rano na profilu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku.

Dyrektor LPR potwierdził dziś, że doszło do cyberataku.

- Jest to zamach na jednostkę, która każdego dnia niesie pomoc ludziom – chorym oraz poszkodowanym w wypadkach i nagłych zachorowaniach. Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działaniem Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego - powiedział prof. Robert Gałązkowski w rozmowie z PAP.

Szef LPR zapewnił, że od chwili ataku na systemy informatyczne nie było ani jednego zawieszenia dyżurów, a wszystkie wezwania do lotów ratunkowych są realizowane na bieżąco.

- Służby IT Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od 14 lutego 2022 r. 24 godziny na dobę współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami po to, by jak najszybciej odbudować uszkodzoną infrastrukturę teleinformatyczną – przekazał Gałązkowski.

(Fot. Facebook/LPR)

21 lutego 2022 12:35
Udostępnij na Facebooku