OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Dlaczego nie wolno ćwiczyć skoków na skokochron? Film z wypadku strażaka.

Na przesłanym nam przez jednego z czytelników filmie widać, jak strażacy z Litwy wykonują publiczny pokaz ćwiczeń ze sprawiania i obsługi skokochronu. W pewnym momencie jeden z nich skacze z kilku metrów na skokochron. Nagranie doskonale pokazuje, jak jest to niebezpieczne. Zgodnie z polskim prawem, ćwiczenie skoków przez strażaków jest bezwzględnie zakazane.  
   
Do tematu wracamy trzy tygodnie po tym, jak w szpitalu zmarł 23-letni Maciej Ciunowicz, strażak OSP Dobre Miasto, ale także strażak zawodowy. 14 czerwca został poważnie ranny podczas ćwiczeń zorganizowanychna terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejsciej PSP w Kętrzynie. Strażak trafił do szpitala nieprzytomny z pękniętą czaszką. Jak już informowaliśmy we wcześniejszych tekstach, prokuratura potwierdziła, że z zeznań osób będących na ćwiczeniach wynikało, że tego dnia doszło do co najmniej kilku ćwiczebnych skoków na skokochron. W tej sprawie czynności nadal prowadzi prokuratura, a także wewnętrzna komisja dyscyplinarna w Państwowej Straży Pożarnej.       
   
Warto podkreślić, że przepisy w tym względzie są jednoznaczne. W rozporządzeniu MSWiA z 16.09.2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej czytamy: "zabrania się wykonywania skoków ćwiczebnych na skokochrony i ratownicze poduszki pneumatyczne."  
 
Dlaczego to takie niebezpieczne? Przykład nieudanego skoku widać na filmie z Litwy, który możecie zobaczyć na dole artykułu.

SKOKOCHRON TO OSTATNIA DESKA RATUNKU!    
   
O to, dlaczego nie wolno skakać na skokochron zapytaliśmy zawodowego strażaka, oficera PSP z ponad 20-letnim stażem. Ten tłumaczy, że skok na skokochron to wybór "mniejszego zła".   
 
- Skokochron to nie zabawka ani sprzęt szkoleniowy, tylko urządzenie do ratowania życia w przypadku, kiedy inne, bezpieczniejsze drogi ewakuacji nie wchodzą w grę. Kiedy mamy pożar mieszkania, pali się balkon i nie ma innego wyjścia to lepiej skoczyć na skokochron niż na chodnik. Oczywiście większość skoków kończy się dobrze, ale trzeba pamiętać że zdarzają się także urazy typowe przy upadku z wysokości, najczęściej obrażenia kończyn czy narządów wewnętrznych - mówi.  
 
Strażak dodaje też, że skokochron po upadku na niego osoby poszkodowanej musi przejść specjalistyczny przegląd, który ma potwierdzić, że urządzenie dalej działa poprawnie i może być używane przy kolejnych akcjach.   
   
Film warto zobaczyć ku przestrodze...

3 sierpnia 2018 18:43
Udostępnij na Facebooku