OSP Kudowa - Czermna Ochotnicza Straż Pożarna Kudowa - Czermna

Podsumowanie roku 2017 - OSP Kudowa - Czermna

Zapraszamy na podsumowanie roku 2017 OSP Kudowa - Czermna.

Wyjeżdżaliśmy do różnego rodzaju zdarzeń min. pożary, zdarzenia drogowe, miejscowe zagrożenia oraz usuwanie skutków silnych opadów i wiatrów. Rok 2017 rozpoczął się bardzo pracowicie dla strażaków z Kudowy. Na początku stycznia w jednym z gospodarstw domowych wykryto ognisko ptasiej grypy, nasza jednostka została tego dnia wezwana w celu budowania mat dezynfekujących na ul. Nad Potokiem. W okresie trwania kwarantanny strażacy OSP Czermna, Kudowa Zdrój, Słone oraz Brzozowie naprzemiennie wyjeżdżali dwa razy w ciągu dnia w celu dezynfekcji mat na drogach naszej gminy. W lutym druhowie z Czermnej wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa na lodzie, które odbyły się w Radkowie na tamtejszym zalewie, dzięki takim ćwiczeniom mogliśmy zdobyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne podczas działań na zamarzniętych akwenach. Także w lutym a dokładniej 26 lutego w Czermnej na jednej z łąk miało miejsce zdarzenie z udziałem paralotniarza, który spadł z wysokości około 20metrów na miejscu prowadziliśmy działania wspólnie ze strażakami z Republiki Czeskiej.

Warto też wspomnieć początek wiosny, a dokładniej "sezon" na wypalanie traw... w minionym roku odnotowaliśmy zaledwie kilka interwencji związanych z pożarami suchej trawy, można śmiało stwierdzić że w naszej gminie z roku na roku odnotowujemy coraz mniej pożarów trwa. Jest to bardzo dobra wiadomość :).


Były dobre wiadomości czas na złe a mianowicie stwierdzenie że głupota ludzka nie zna granic bo tak trzeba nazwać incydent z dnia 10 kwietnia kiedy to podczas prac związanych z czyszczeniem chodników na ul. Zdrojowej otrzymaliśmy zgłoszenie o wypadku na DK 8 w miejscowości Lewin Kłodzki. Z treści zgłoszenia wynikało iż doszło do zderzenia samochodów osobowych, w których są 4 osoby uwięzione. Jak się okazało było to fałszywe zgłoszenie, które pociągnęło za sobą odpowiedzialność karną jak i finansową "żartownisia". Apelujemy o rozwagę, aby nie robić takich rzeczy ponieważ w innym miejscu o tym samym czasie ktoś naprawdę może potrzebować pomocy.


Pracowity okazał się także okres letni. Na początku lata a dokładnie 26 czerwca wzięliśmy udział w ćwiczeniach gminnych na obiekcie Verde Montana. Obecne były wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z gminy Kudowa oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Kłodzka wraz z dowódcą JRG. Sezon letni dał się we znaki druhom z Czermnej pod względem ulewnych deszczy i silnych wiatrów, wielokrotnie wyjeżdżaliśmy do zalanych posiadłości min. kilkukrotnie do zalanej rampy towarowej przy "dużej" Biedronce. Dnia 11 sierpnia zostaliśmy wezwani do powalonego drzewa na dom w Jarkowie. Drzewo przebiło poszycie dachu i spowodowało duże starty materialne jak i finansowe. Tutaj też pokuśmy się o apel, aby w momencie porywistego wiatru zadbać w miarę możliwości o własne bezpieczeństwo tj. nie wychodzić bez potrzeby z domu, zabezpieczyć luźne przedmioty na podwórkach oraz nie parkować samochodów pod drzewami. Dużym mankamentem tego lata były owady błonkoskrzydłe, do których też wyjeżdżaliśmy wielokrotnie.


Wrzesień, a dokładnie jego początek okazał się spokojny. W całym miesiącu wyjeżdżaliśmy zaledwie kilka razy min. 16 września pożar szynobusa na stacji w Kulinie Kłodzkim. 27 września pożar przewodu kominowego w Czermnej. 29 września kolizja na ul. 1-go Maja oraz w godzinach nocnych pomoc pogotowiu ratunkowemu. Niestety początek października okazał się tragiczny. Dnia 01.10.2017 o godzinie 16.40 doszło do tragicznego w skutkach wypadku na skrzyżowaniu ul. Zdrojowej z DK8. Do kolejnego groźnego zdarzenia drogowego doszło 15 października na DK 8 na wysokości stacji paliw Statoil. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Końcówka października okazała się pracowita doszło do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych a także ponownie nasz region nawiedził silny wiatr. Dnia 29 października na chodnik przy ul. Zdrojowej przewróciło się drzewo, które przygniotło mężczyznę. Z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Początek listopada to interwencje związane z pożarami przewodów kominowych min. w Lewinie oraz Jeleniowie. Dnia 07.11.2017r. o godzinie 4.40 wezwanie dotyczące pożaru domu w Czermnej. Na szczęście dom był opuszczony a prawdopodobną przyczyną było podpalenie. W tym miesiącu dochodziło też do kilku kolizji a także do groźnie wyglądających zdarzeń drogowych min. dnia 19.11 ponownie na wysokości stacji Statoil doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych oraz 23 listopada dachowanie samochodu osobowego na drodze nr. 387, które spowodowane było oblodzeniem drogi i nadmierną prędkością... i tutaj też apelujemy o zdrowy rozsądek na drodze podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Końcówka roku czyli miesiąc grudzień był to okres, w którym głównie interweniowaliśmy przy pożarach przewodów kominowych oraz przy dwóch pożarach samochodów osobowych. Dnia 26.12 otrzymaliśmy wezwanie do otwarcia mieszkania przy ul. Głównej. Niestety po wyważeniu drzwi ujawniliśmy zwłoki starszej kobiety.


Podsumowując rok 2017 okazał się bardzo pracowity łącznie interweniowaliśmy 191 razy. Na każdy alarm stawialiśmy się natychmiastowo gotowi nieść pomoc potrzebującym. Chcielibyśmy też podziękować Urzędowi Miasta za współpracę w minionym roku i życzymy sobie aby ta współpraca w nowym roku była lepsza niż ta w poprzednich latach. Kolejnym tematem poruszonym była droga dojazdowa do remizy oraz jej oświetlenie. Droga znajduje się w fatalnym stanie co skutkuje na możliwość pojawienia się usterek podwozia w naszych samochodach. Chcielibyśmy też aby gmina w końcu zaczęła inwestować w sprzęt ratowniczy, dzięki któremu zwiększylibyśmy bezpieczeństwo naszego miasta. Teraz nadchodzi nowy rok, nowe wyzwania, tak jak w minionym roku będziemy gotowi nieść bezinteresowną pomoc mieszkańcom naszego miasta jak i ościennych miejscowości. Ze strażackim pozdrowieniem OSP Kudowa - Czermna " Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

 

14 stycznia 2018 19:33
Udostępnij na Facebooku