OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Emerytury dla psów w służbach ratowniczych. Prezydent RP podpisał ustawę.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, na mocy której uregulowano status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, a także Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. To pierwszy w historii akt prawny, który kompleksowo reguluje sytuację zwierząt od momentu ich doboru do danej formacji, poprzez czas realizacji zadań, aż po ich sytuację po zakończeniu służby. Chodzi m.in. o psy, pomagające strażakom przy akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

W ustawie określone zostały wymogi i obowiązki dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę, zasady żywienia oraz zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym i leczeniu. Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt wypłacany będzie co miesiąc z góry. Rozwiązania odnoszące się do równoważnika będą obowiązywać także po wycofaniu zwierzęcia ze służby.

Zwierzęta, po zakończeniu służby w danej formacji nadal będą pozostawały na jej utrzymaniu. Pierwszeństwo w pełnieniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę. Jeśli dotychczasowy opiekun nie podejmie się opieki nad zwierzęciem, będzie ono mogło zostać powierzone innemu przeszkolonemu funkcjonariuszowi lub pracownikowi formacji albo byłemu funkcjonariuszowi znajdującemu się na rencie lub zaopatrzeniu emerytalnym, a także organizacji społecznej, do której statutowych celów należy ochrona zwierząt.

Ustawa przewiduje również możliwość przyznawania wsparcia opiekunom zwierząt, które zostały wycofane z użycia w poszczególnych formacjach jeszcze przed dniem wejścia w życie ustawy – w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt.

W chwili obecnej, w szeregach PSP czynną służbę pełni 31 psów. 18 z nich to psy o specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach, natomiast 13 psów posiada specjalność gruzowiskową wykorzystywaną do poszukiwań osób w katastrofach budowlanych, naturalnych czy też po zamachach terrorystycznych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

(Źródło: KG PSP, Fot. sekc. Dariusz Parol, KM PSP w Warszawie)

 

24 sierpnia 2021 09:58
Udostępnij na Facebooku