OSP Kup Ochotnicza Straż Pożarna Kup

Korytarz życia - włącz myślenie!

Wielu kierowców stojąc w korku lub na światłach słysząc sygnały dźwiękowe lub widząc we wstecznym lusterku pojazd uprzywilejowany zaczyna panikować. Nie wiedzą jak się zachować i chcąc umożliwić przejazd służbom powodują dodatkowe zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz dla samych służb ratunkowych.


Kiedy tworzymy korytarz życia na drogach wielopasmowych? Niezwłocznie gdy na drodze szybkiego ruchu droga zaczyna się blokować i tworzy się zator. Nie czekamy do ostatniej chwili aż usłyszymy sygnały dźwiękowe. Jak najwcześniejsza reakcja i utworzenie wolnej przestrzeni może uratować komuś życie.


Jak utworzyć korytarz życia? Na drogach wielopasmowych kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem zjeżdżają na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo jak na załączonym zdjęciu.
Zachowujemy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Jeśli zajdzie taka potrzeba będziemy mieli odpowiednio dużo miejsca, żeby bardziej zjechać na bok. Jeśli jesteśmy na końcu korka np. na drodze ekspresowej lub autostradzie warto włączyć światła awaryjne.
NIGDY nie wjeżdżamy na korytarz życia. Jest on zarezerwowany tylko dla służb ratunkowych. Pod żadnym pozorem nie zawracamy i nie jedziemy pod prąd korytarzem życia. Za utrudnianie przejazdu służbom grozi mandat w wysokości do 2,5 tys. złotych. Za taki "wyczyn" może nam zostać odebrane prawo jazdy.
Warto również na co dzień pamiętać aby nie zatrzymywać pojazdów przed wzniesieniami, przed zakrętami i przed wysepkami. Może to utrudnić lub uniemożliwić pojazdom ratunkowym bezpieczne ominięcie naszego pojazdu przez ograniczoną widoczność.
Jak NIE powinien wyglądać korytarz życia widać na poniższym nagraniu naszych kolegów z OSP Gliwice-Brzezinka. Niestety jest to codzienność na polskich drogach choć w ostatnich latach sytuacja się poprawiła dzięki takim akcjom jak Korytarz Życia - Włącz Myślenie.

Korytarz Życia - OSP KSRG Gliwice-Brzezinka - A1, jak tego nie robić...

FB - Korytarz życia - włącz myślenie

 

6 marca 2024 16:26
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: prewencja, PSP, OSP, ospkup, korytarzzycia,