OSP Dębno Królewskie  Ochotnicza Straż Pożarna Dębno Królewskie

Manewry gminne w Brdowie (gm.Babiak)

 

W dniu 29.07.2017r. (sobota) w Brdowie (gm. Babiak) odbyły się manewry gminne jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Ćwiczenia rozpoczęły się od rozpoznania operacyjnego obiektu Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie oraz klasztoru ojców Paulinów. Zapoznano się z rozmieszczeniem wyjść ewakuacyjnych, hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych, gaśnic oraz działaniem systemu sygnalizacji pożarowej. W drugim etapie manewrów przećwiczono dostarczanie wody do gaszenia na duże odległości. Ćwiczenie polegało na utworzeniu stanowiska do czerpania wody z wykorzystaniem zbiornika naturalnego – Jezioro Brdowskie oraz zbudowaniu magistrali o długości ponad 240 m. Na końcu układu ustawiono zbiornik składany pełniący funkcje bufora. Przećwiczono różne warianty z wykorzystaniem wszystkich dostępnych pomp przenośnych które mają na wyposażeniu Jednostki OSP. Podczas tego ćwiczenia omówiono i wykorzystano zasady organizacji łączności stosowane w PSP.
Kolejnym tematem ćwiczeń było przeszukanie podczas pożarów wewnętrznych. Zadaniem zastępów było odnalezienie w podziemiach klasztoru osób poszkodowanych, ewakuacja na zewnątrz do strefy bezpiecznej oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych, w warunkach ograniczonej widoczności. Ćwiczenia w formie warsztatów pozwoliły na wymianę doświadczeń wśród ratowników oraz doskonalenie nabytych umiejętności, a także współdziałanie zastępów z terenu gminy Babiak i z JRG PSP KOŁO.

W ćwiczeniach udział brały:

OSP Dębno Królewskie
OSP KSRG Babiak
OSP Brdów GBA – organizator ćwiczeń
OSP Bogusławice
JRG PSP Koło
OSP Wola Podłężna – gościnnie.

Serdecznie podziękowania dla o. Waldemara za udostępnienie obiektu do ćwiczeń oraz zapewnienie posiłku regeneracyjnego dla uczestników.
Tekst: OSP Brdów

19 grudnia 2017 10:59
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: Manewry, ćwiczenia,