OSP Sanok Olchowce Ochotnicza Straż Pożarna Sanok Olchowce

Pożar sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Liszna. To nie koniec sezonu grzewczego - jak się ustrzec przed tym niebezpiecznym zjawiskiem?

Dzisiaj (tj. 03.01), o godzinie 17:45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru w przewodzie kominowym w drewnianym budynku mieszkalnym w miejscowości Liszna.

Niestety jest to coraz częstszy przypadek tej zimy, do którego strażacy z powiatu sanockiego otrzymują zgłoszenie. W sezonie grzewczym z powodu zaniedbań komina może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku?

 

O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy. Powstaje ona w wyniku niepełnego spalania się różnych materiałów stałych, jak np. mokrego drewna, śmieci i odpadów komunalnych, których nie można utylizować w ten sposób. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Podstawowym i najważniejszym błędem powodującym pożar jest brak czyszczenia przewodów dymowych.

Konsekwencje pożaru sadzy mogą być bardzo poważne. Chodzi tu bowiem o czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez całe życie majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Regulowany jest on w naszym kraju prawnie. Obowiązuje w tym przypadku ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane dotyczące terminów obowiązkowych przeglądów oraz bardziej szczegółowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dziennik Ustaw 2010 nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia.

 

Co zrobić, gdy sadza się już zapali?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną, dzwoniąc pod numer 998 lub 112, informując szczegółowo dystrybutora o aktualnej sytuacji, a następnie wygasić palenisko. Powinniśmy także zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Absolutnie nie wolno wlewać do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem! Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).


Czy komin po takim pożarze nadaje się jeszcze do użycia?

Wszystko zależy od rodzaju komina i skali zniszczeń dokonanych przez ogień. Każdorazowo, po pożarze sadzy należy dokonać szczegółowej inspekcji komina. Odpowiednio wykwalifikowany mistrz kominiarski będzie najbardziej kompetentną osobą. To on musi zdecydować, czy konkretny komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymagane są jakieś działania naprawcze.

 

PAMIĘTAJ!!!

Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Trzeba sprawdzić wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

 

 

Siły i środki na miejscu dzisiejszych działań:
- JRG Sanok - Scania GCBA 541[R]28
- OSP KSRG Sanok - Olchowce GBA 549[R]29

 

 

Fot: Norbert Ekiert

3 stycznia 2017 20:19
Udostępnij na Facebooku