OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Prace nad dodatkiem emerytalnym dla strażaków OSP. Senackie komisje jednogłośnie przyjęły projekt.

Dziś w Senacie podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej jednomyślnie przyjęto projekt zmian ustawy o emeryturach i rentach, w którym zapisano dodatek do emerytury dla strażaków OSP. Prawo do takiego dodatku miałby każdy strażak OSP, który co najmniej 20 lat aktywnie działał w OSP i brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Projekt zakłada wypłatę dodatku do emerytury dla każdego strażaka OSP, który przez co najmiej 20 lat brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych podczas służby w OSP. Strażak otrzymywałby comiesięczny dodatek do emerytury w kwocie 20 złotych za każdy udokumentowany rok aktywnej służby. Na temat zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracowały dziś w Senacie dwie komisje, które jednomyślnie przyjęły proponowane zmiany.

- Trzymam w ręku jedną z najważniejszeych inicjatyw ustawodawczych senatu tej kadencji. Są grupy szczególne, którym zawdzięczamy nasze żcie i zdrowie i odpowiedzialnością państwa jest chociaż symboliczne podziękowanie za narażenie ich życia i zdrowia dla innych. Taką grupą są strażacy. Często zapominamy, że o nasze bezpieczeństwo dbają nie tylko strażacy awodowi, ale też strażacy ochotnicy. Do tej pory ich trud, zaangażowanie nie znalazło choćby symholicznego podziękowania w postaci dodatku do emerytury. Ten projekt to zawiera - mówi Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu RP.

Adam Nowak ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przypomniał, że zabezpieczenie przeciwpożarowe na terenie całego kraju poza dużymi miastami zapewniają właśnie Ochotnicze Straże Pożarne. - To 16 tysięcy jednostek OSP, w których służbę pełni 700 tysięcy druhów, z czego 250 tysięcy bierze bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych - dodaje Nowak.

Warto przypomnieć, że podobny projekt dotyczący dodatku do emerytury dla strażaków OSP był już procedowany w Sejmie, ale prace nad tym rozwiązaniem nie zakończyły się.

Senacki projekt został dziś jednomyślnie przegłosowany przez komisje, w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony na plenarnym posiedzeniu Senatu. Gdy zostanie przegłosowany, trafi pod głosowanie do Sejmu.

(Fot. Senat RP)

Zobacz konferencję prasową po posiedzeniu komisji:

10 grudnia 2020 13:51
Udostępnij na Facebooku