OSP Słubice Ochotnicza Straż Pożarna Słubice

Silny wiatr pozostawił po sobie ślady

Przewidywania meteorologów dotyczące silnych porywów wiatru w nocy z wtorku na środę sprawdziły się, a dzisiejszy dzień pokazał skalę szkód.

Dziś, 14-go października kilkanaście minut przed południem otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Świniary, w gminie Słubice, gdzie przejazd utrudnia powalone drzewo. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, iż na drogę gminną przewróciło się przydrożne drzewo, które zostało wyrwane z korzeniami. Przejazd drogą był całkowicie zablokowany. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Następnie przy pomocy pilarki spalinowej drzewo zostało pocięte na drobniejsze fragmenty i usunięte poza drogę, w taki sposób, aby możliwy był bezpieczny przejazd. Droga w miejscu, w którym przewróciło się drzewo została zamieciona z zalegających na niej trocin i drobnych gałęzi.

Chwile po powrocie do strażnicy dyżurny SK KM PSP w Płocku ponownie skierował nasz zastęp do działania. Tym razem celem była miejscowości Rybaki, w gminie Słubice, a powodem interwencji ponownie było powalone na drogę drzewo.

Tym razem złamaniu uległ czubek jednego z przydrożnych drzew, który nie oderwał się całkowicie lecz zwisając zalegał na drodze uniemożliwiając przejazd. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że złamane drzewo trzeba było w pierwszej kolejności bezpiecznie sprowadzić na poziom gruntu. W tym celu wykorzystana została wyciągarka zamontowana na pojeździe, dzięki której udało się skutecznie oderwać złamany fragment drzewa i sprowadzić go na ziemię. Następnie drzewo zostało pocięte na drobne fragmenty, usunięte poza drogę, a trociny i drobne gałęzie zostały usunięte z drogi. Dodatkowo usunięte zostały dwie mniejsze gałęzie, które utrudniały ruch na drodze.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/silny-wiatr-pozostawil-po-sobie-slady/

14 października 2020 16:14
Udostępnij na Facebooku