OSP Pięczkowo Ochotnicza Straż Pożarna Pięczkowo

Warsztaty z zakresu ratownictwa drogowego

Tegoroczna zima póki co nie pokazała swojego najgroźniejszego oblicza - oblodzonych i zaśnieżonych dróg - jednak warto wspomnieć, że 12 grudnia 2015 sześciu strażaków z naszej jednostki wzięło udział w warsztatach z zakresu ratownictwa drogowego, przygotowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej, które odbyły się na złomowisku w miejscowości Bronisław.


W zajęciach udział wzięły jednostki należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które są dysponowane do zdarzeń na drodze krajowej nr 11. Były to jednostki z Nowego Miasta, Pięczkowa oraz Krzykos.


Celem ćwiczeń było odświeżenie oraz uzupełnienie wiedzy z zakresu ratownictwa technicznego przy wykorzystaniu sprzętu hydraulicznego oraz pneumatycznego, a także prowadzenia działań gaśniczych przy pożarach samochodów.


Ratownicy doskonalili techniki dotarcia do poszkodowanego uwięzionego w pojeździe w celu jego ewakuacji w warunkach kiedy pojazd znajdował się na boku, na dachu, z utrudnionym dostępem bocznym, usuwania elementów pojazdu przy wykorzystaniu sprzętu hydraulicznego (drzwi, dachu, słupków bocznych, kolumny kierowniczej, deski rozdzielczej itp.), udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, prowadzenia działań gaśniczych palącego się pojazdu w obrębie komory silnika z uwzględnieniem instalacji gazowej, prowadzenia łączności bezprzewodowej z miejsca działań ratowniczo gaśniczych.


Po zakończeniu ćwiczeń praktycznych, strażacy udali się do sali wiejskiej w Pięczkowie gdzie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej mł. bryg. Jarosław Kuderczak wraz z kadrą dowódczą, podziękował druhom za udział i dokonał wspólnego podsumowania ćwiczeń.

5 stycznia 2016 14:58
Udostępnij na Facebooku