OSP  GRAJEWO Ochotnicza Straż Pożarna GRAJEWO

Zderzenie pociągu osobowego z samochodem ciężarowym w Koszarówce

3 lutego 2021 roku o godzinie 14.02 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Koszarówce gm. Grajewo. W wyniku wypadku 1 osoba została ranna i po wstępnym zaopatrzeniu na miejscu zdarzenia przetransportowana do Szpitala Ogólnego w Grajewie.

O dużym szczęściu może mówić kierowca samochodu ciężarowego, który wjechał pod nadjeżdżający skład osobowy relacji Gdynia – Białystok w Koszarówce. W momencie przejazdu przez skrzyżowanie z linią kolejową w przyczepę samochodu ciężarowego uderzyła lokomotywa spalinowa. Siła zderzenia była tak duża, że pociąg pasażerski zatrzymał się w odległości około 100 metrów od przejazdu kolejowego, a pierwsza lokomotywa wykoleiła się z torowiska i pochyliła nad nasypem pod kątem około 45 stopni. Samochód ciężarowy zatrzymał się na drodze powiatowej za przejazdem w odległości około 20 metrów. Kierujący nim mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń.

Działania pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wstrzymaniu ruchu pojazdów na ulicy Przykoszarowej do skrzyżowania z drogą krajową nr 65. Wszystkich pasażerów pociągu ewakuowano na zewnątrz i podjęto decyzję o rozłożeniu namiotu ewakuacyjnego do tymczasowego schronienia dla podróżnych, a następnie na potrzeby akcji ratowniczej. Kierujący Działaniem Ratowniczym nawiązał współpracę z Miejskim Zespołem Zarzadzania Kryzysowego w Grajewie w zakresie zorganizowania środków transportu, tymczasowego zakwaterowania i zapewnienia ciepłych napojów dla pasażerów. Na tymczasowe miejsce zakwaterowania wyznaczono Klub Seniora w Grajewie. W rozmowie z kierownikiem pociągu ustalono, że PKP Intercity jest w trakcie organizacji zastępczych środków transportu do przewozu osób na stację w Osowcu.

W kolejnym etapie działań strażacy wykonali drewniane podpory do stabilizacji lokomotywy. Po wykonaniu tych czynności przystąpiono do przepompowania paliwa ze zbiornika lokomotywy do zbiorników zastępczych dostarczonych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Białymstoku. Do zbiorników przepompowano łącznie 2000 litrów paliwa, które przekazano przedstawicielowi PKP Intercity S.A. Obecny na miejscu zdarzenia Wójt Gminy Grajewo zapewnił ratownikom ciepłe posiłki i napoje.
W działania ratownicze trwające ponad 9 godzin zaangażowanych było 10 zastępów PSP i OSP, w tym grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Na miejsce akcji przybył starosta grajewski i przedstawiciel Miejskiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i porę nocną podjęto decyzję o zakończeniu działań. Operację podnoszenia lokomotywy oraz naprawę torowiska i sieci trakcyjnej przełożono na następny dzień.

Podczas prowadzenia działań ratowniczych KDR ściśle współpracował z kierownikiem pociągu, policją, dyrektorem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku oraz zastępcą naczelnika sekcji handlowo-przewozowej PKP Intercity S.A. w Białymstoku.

Opracowanie: strona internetowa KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

5 lutego 2021 17:02
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: pociąg, wypadek,