OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Nowe ubrania specjalne dla strażaków PSP

Trwa program wymiany ubrań specjalnych strażaków PSP. Nowe ubrania są głównie w jaskrawych kolorach - takie rozwiązanie stosowane jest w wielu krajach świata. Łączny koszt nowych ubrań to blisko 100 milionów złotych, jednak ich wymiana ma potrwać kilka kolejnych lat.

- Właściwie nie jest to wymiana sensu stricto, a bardziej naturalny proces zastępowania wysłużonych, zużytych ubiorów nowymi, które będą wyprodukowane zgodnie z nowym wzorem, zawartym w rozporządzeniu - tłumaczy st. bryg. mgr Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA ubranie specjalne strażaków PSP składa z kurtki, spodni i kurtki letniej, a tkanina zewnętrzna ubrania ma być w kolorze żółtym, czarnym lub ciemnogranatowym. W rozporządzeniu zaznaczono też, że kurtka o konstrukcji wielowarstwowej oraz kurtka lekka o konstrukcji jednowarstwowej powinny zachodzić na spodnie. Kołnierze tych kurtek mają mieć formę stójki, a rękawy mają być szerokie. W górnej części kurtek mają znajdować się dwie kieszenie, a w dolnej części – dwie kieszenie wpuszczane, kryte patkami. Kurtki będą oznaczone taśmami ostrzegawczymi.

Dlugie spodnie o konstrukcji wielowarstwowej z szelkami i szerokimi nogawkami w dollnej części mają mieć taśmy ostrzegawcze.

Kolor nowych ubrań podyktowany jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa - jaskrawe, żółte stroje są dużo bardziej widoczne podczas nocnych akcji, a także w zadymieniu niż dotychczasowe ciemne ubiory. Kurtki o jaskrawych barwach stosowane przez strażaków w wielu krajach na całym świecie m.in. w USA.

Łączny koszt zakupu ponad 25 tys. sztuk umundurowania wyniesie ponad 96 milionów złotych. Docelowo nowe ubranie otrzyma każdy strażak z 16 komend wojewódzkich i 335 komend powiatowych oraz miejskich. Komplet, składający się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej ma szacunkową wartość ok. 3800 zł.

Ponad połowa nowych ubrań ma zostać zakupiona ze środków, przeznaczonych na Program modernizacji służb mundurowych. Reszta zostanie kupiona z pieniędzy, otrzymywanych corocznie na działalność poszczególnych komend. Wszystkie komendy w całym kraju mają wymienić ubrania do końca 2027 roku.

Fot. Kadimex

22 września 2018 19:07
Udostępnij na Facebooku