Wyświetlenia: 1205 | Tagi: steyr, laxenburg, nowy pojazd, bojowy, domecko, wóz,
OSP Domecko Ochotnicza Straż Pożarna Domecko

Nowy wóz bojowy

21.03.2016 Przedstawiciele naszej jednostki udali się do Austrii po samochód. Strażacy zakupili pojazd od FF Laxenburg oddalonej o 20 km od Wiednia. W Austrii samochód służył jako "drugi wyjazd" w jednostce która na swoim terenie ochraniała spory odcinek autostrady A2 oraz strefę przemysłową Industriezentrum Nö Süd. Jako jeden z dwóch pojazdów jednostki służył również w kompanii która działała w trakcie katastrof i klęsk żywiołowych.
Steyr 15S23 został wyprodukowany w 1991 roku z zabudową firmy Lohr. Samochód posiada silnik o mocy 230KM napęd na obie osie oraz kabinę która pomieści 9 osób. Został wyposażony w zbiornik wody o pojemności 4000 litrów, dwustopniową autopompę marki Ziegler o wydajności 1600 l/min, działko wodno-pianowe, dwa szybie natarcia o długości 40 m (niskie ciśnienie) i 60 m (wysokie ciśnienie), pneumatyczny maszt oświetleniowy 3x 500 W, elektryczną windę opuszczającą drabinę oraz mocowania aparatów powietrznych zabudowane w oparciach siedzeń. Pojazd został już wyposażony w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy i w najbliższych dniach wejdzie do służby.
W jednostce zastąpi on stara 244 który zostanie wystawiony na sprzedaż. Środki na zakup samochodu pochodziły z dotacji celowej z Urzędu Gminy Komprachcice oraz ze zbiórek prowadzonych wśród mieszkańców. W tym miejscu należy podziękować w szczególności mieszkańcom którzy odpowiedzieli na nasz apel wspierając nas podczas zbiórki na wymianę samochodu. Nowy pojazd w naszej jednostce znacznie podniesie bezpieczeństwo strażaków oraz możliwości bojowe.

16 kwietnia 2016 19:18