OSP Środa Wielkopolska Ochotnicza Straż Pożarna Środa Wielkopolska

Przekazanie nowego samochodu

23 listopada na średzkim Starym Rynku miała miejsce uroczystość przekazania lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów do apelu, przez dowódcę uroczystości druha Wojciecha Zysa, prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu druhowi Eugeniuszowi Grzeszczakowi, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Poczet flagowy w składzie: dowódca dh Krzysztof Zys, flagowy dh Maciej Świt i asystujący dh Jakub Dobroś, przy dźwiękach "Mazurka Dąbrowskiego" dokonali podniesienia flagi państwowej na maszt. Gospodarz uroczystości dh Jarosław Krzeminski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP powitał zaproszonych gości, a byli to:
-Krystyna Kubicka-Sztul - radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
-Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - Wicestarosta Powiatu Średzkiego
-Małgorzata Fertała - Przewodnicząca Rady Powiatu
-Piotr Mieloch - Burmistrz Środy Wielkopolskiej
-Paweł Wullert - Przewodniczący Rady Miejskiej
-Mirosława Katarzyna Kaźmierczak
-dh Eugeniusz Grzeszczak - prezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu
-dh Michał Kirschke - członek ZOW ZOSP RP w Poznaniu
-dh Ryszard Ignaszewski - prezes ZOP ZOSP RP w Środzie Wielkopolskiej
-mł. bryg. Tomasz Skorliński - Komendant Powiatowy PSP w Środzie Wlkp.
-mł. bryg. Maciej Kaczmarek - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Środzie Wlkp.
-kpt. Daniel Pawłowski - Zastępca Dowódcy JRG PSP w Środzie Wlkp.
-kpt. Grzegorz Kaźmierczak - Naczelnik Wydziału Operacyjno Szkoleniowego PSP w Środzie Wlkp.
-bryg. w st. sp. Jarosław Kuderczak - były Komendant Powiatowy PSP
-ks. dr. Krzysztof Michalczak - kapelan średzkich strażaków.
Nowy pojazd średzkich ochotników to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Daily. Wyposażony m. in. w zbiornik wodny o pojemności 1400 litrów, zbiornik na środek pianotworczy 140 litrów, autopompę, szybkie natarcie, maszt oświetleniowy, wyciągarkę. Przystosowany do przewozu 6 ratowników. Pojazd wykonany został przez firmę Szybicki Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych w Koziegłowach.
Koszt pojazdu to ponad 500 tysięcy złotych. Wkład gminy Środa wyniósł 200 tysięcy, z czego 100 tysiecy pochodziło z Budżetu Obywatelskiego. Resztę kwoty pokrył ZOSP RP w Poznaniu ze środków Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Akt przekazania odczytał burmistrz miasta, który następnie wspólnie z Krystyną Kubicką-Sztul, Eugeniuszem Grzeszczakiem i Pawłem Wullertem wręczyli kluczyki do auta prezesowi Adamowi Wojciechowskiemu i kierowcy Pawłowi Pieprzykowi. Poświęcenia pojazdu dokonał kapelan średzkiej straży pożarnej ks. dr. Krzysztof Michalczak, natomiast wprowadzenia do podziału bojowego Komendant Powiatowy PSP. Prezes Jarosław Krzeminski wręczył podziękowania na ręce samorządowców i strażaków, którzy przyczynili się do pozyskania nowego wozu. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów oraz pocztów sztandarowych przed trybuną honorową. Oprócz strażaków OSP i MDP Środa obecne były delegacje z OSP: Brodowo, Koszuty, Mączniki, Dominowo, Murzynowo Kościelne, Zaniemyśl, Sulęcin, Pięczkowo, Krzykosy, Komorniki oraz uczniowie CKZiU w Środzie Wlkp.

Po uroczystym apelu kolumna wozów strażackich przejechała alarmowo ulicami miasta, śladami dawnych remiz strażackich do aktualnej siedziby średzkich ochotników na ciepły posiłek.
Podczas przyjęcia w remizie, zarząd OSP Środa złożył podziękowania na ręce druha Jarosława Krzeminskiego. To dzięki jego zaangażowaniu udało się pozyskać fabrycznie nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy!

Zdjęcia: Marlena Grewling

12 stycznia 2020 17:11
Udostępnij na Facebooku
Wyświetlenia: | Tagi: nowy samochód, przekazanie,