OSP Słubice Ochotnicza Straż Pożarna Słubice

Uroczystości Niepodległościowe w Iłowie

Na zaproszenie organizatorów, delegacja druhów z terenu gminy Słubice uczestniczyła w uroczystych obchodach 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Organizatorami obchodów była Mazowiecka Wspólnota Samorządowa oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Uroczystości odbyły się przy, odsłoniętej z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Kolumnie Niepodległości przed Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża w Iłowie. W uroczystości udział wzięła delegacja druhów z OSP w Słubicach: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, Adam Rączka, Paweł Rybarczyk, Michał Dylicki oraz druh OSP w Grzybowie – Wiesław Milczarek.

Uroczystość poprowadzili wspólnie Wiceprzewodniczący Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej – Mariusz Ambroziak oraz Historyk – Sławomir Ambroziak. Obchody rozpoczęła modlitwa odmówiona przez Proboszcza Parafii w Iłowie – Księdza Krzysztofa Boruckiego. Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in. Poseł Elekt – Jacek Ozdoba, delegacja Wojskowej Akademii Technicznej na czele z Rektorem gen. Tadeuszem Szczurekiem, Wójt Gminy Iłów – Jan Kraśniewski, delegacje szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Kolumna Niepodległości, przy której odbywały się uroczystości, jest następczynią pomnika jaki wybudowany został w 1932 roku, z okazji 14. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Iłowie. Pomnik ten zburzony został podczas II Wojny Światowej. Na kolumnie znajduje się płaskorzeźba z podobizną Józefa Piłsudskiego, taka sama jaka znajdowała się na pomniku z 1932 roku.

Podczas uroczystości odczytany został apel poległych oraz złożone zostały symboliczne kwiaty i znicze. Kwiaty złożyła również delegacja strażaków z gminy Słubice: Krzysztof Dylicki, Marek Tarka oraz Wiesław Milczarek. Zebrani wysłuchali również Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego oraz pieśni patriotycznej – Roty.

Po zakończeniu obchodów przy Kolumnie organizatorzy zaprosili wszystkich zgromadzonych do auli Szkoły Podstawowej w Iłowie, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych Śpiewającej Rodziny Kaczmarków.

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/wydarzenia/uroczystosci-niepodleglosciowe-w-ilowie/

10 listopada 2019 20:27
Udostępnij na Facebooku