OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Wzorowy korytarz życia po wypadku na A6. Policjanci chwalą postawę kierowców!

Szczecińscy policjanci chwalą kierowców, którzy idealnie zachowali się po wypadku, do którego doszło na autostradzie A6. Stworzony korytarz ratunkowy, zwany także korytarzem życia, nagrała kamera w radiowozie. Szybkie i sprawne dotarcie na miejsce służb ratunkowych może decydować o czyimś zdrowiu, czy życiu - podkreślają policjanci. 
  
- Choć przepisy regulujące obowiązek tworzenia „korytarza życia" oraz tzw. „jazdy na suwak" nie weszły jeszcze w życie, to kierujący na szczecińskich drogach wiedzą jak prawidłowo umożliwić przejazd służbom na miejsce zdarzenia. Czas odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach ratowniczych. Szybkie, sprawne dotarcie na miejsce policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego i udzielenie pomocy może decydować o czyimś zdrowiu czy życiu. Zwłaszcza w kontekście wypadków drogowym, gdy poszkodowani mogą być zakleszczeni w autach i oczekiwać na pomoc - piszą policjanci ze Szczecina.  
  
KORYTARZ ŻYCIA - KORYTARZ RATUNKOWY - CO ROBIĆ?

W przypadku wystąpienia wypadku na drodze robi się korek, który zwłaszcza na autostradach czy drogach ekspresowych może zatamować ruch na wiele godzin. Pamiętajmy, że swoim zachowaniem możemy pomóc służbom ratunkowym w szybkim dotarciu na miejsce zdarzenia. Kierowca powinien zerkać w lusterka i ściszyć radio, żeby z daleka usłyszeć sygnały nadjeżdżających pojazdów uprzywilejowanych. Niezwykle istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom auta. Z pewnością złym nawykiem wśród kierujących jest rejestrowanie telefonem miejsca wypadku poprzez nagrywanie filmiku, czy też robienie zdjęć. Tego typu zachowanie przede wszystkim stwarza zagrożenie bezpieczeństwa bezpośrednio dla kierujących, a także służb ratowniczych oraz zakłóca płynność ruchu.  
 
Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się".

 

 
(Źródło: KMP Szczecin)

23 września 2019 23:34
Udostępnij na Facebooku