OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Konferencja na 100-lecie ZOSP RP. Seniorzy debatowali o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

"Rycerze św. Floriana - Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W stulecie Związku OSP RP." - to tytuł konferencji, jaką zorganizowano w sobotę 24 kwietnia 2021 r. Ze względu na pandemię koronawirusa, spotkanie było transmitowane online. Wśród prelegentów byli Waldemar Pawlak, gen. bryg. w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, gen. bryg. w st. spocz. Zbigniew Meres. Przemawiali także m.in. przedstawiciele oddziałów wojewódzkich związku, samorządów oraz nieliczni przedstawiciele jednostek OSP - w sumie około 50 osób. Odczytano także list od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Transmisję oglądało równolegle około 30-60 osób.

Niestety już od samego początku organizator miał problemy techniczne w przeprowadzeniu transmisji wideo. Dźwięk albo był niesłyszalny przez innych uczestników konferencji, albo na publicznej transmisji. Ostatecznie duża część konferencji była trudna w odbiorze przez zdublowany, rozsynchronizowany dźwięk. Nie było także widać obrazu części z występujących prelegentów.

Konferencję podzielono na cztery blogi tematyczne:
- Związek OSP RP w systemie ratownictwa i powszechnej ochrony ludności. Znaczenie zdobytych doświadczeń, nowe kierunki aktywności, strategia ZOSP RP Florian 2050.
- Rycerze Świętego Floriana w samorządnym społeczeństwie.
- Edukacja na rzecz bezpieczeństwa.
- Pamięć i historia. W 100. rocznicę zjednoczenia ruchu strażackiego

Zanim jednak rozpoczęto pierwszy blok, same mowy wstępne trwały godzinę. Podczas kolejnych bloków najwięcej mówiono o historii i zasługach staży pożarnych. Wspominano o ogromnym zaangażowaniu członków Ochotniczych Straży Pożarnych w dużych akcjach gaśniczych, powodziach czy wspieraniu lokalnych społeczności podczas pandemii COVID-19. Podkreślano także wielką rolę jednostek OSP w życiu lokalnych społeczności. W dużym skrócie konkluzję można by zawrzeć w tym, że strażacy są potrzebni, że powinni współpracować ze sobą oraz samorządami oraz powinni przez te samorządy być wspierani. Nic nowego nie powiedziano, konferencję raczej należy potraktować jako jubileuszowe podsumowanie z okazji 100-lecia związku. Niestety niewiele było o przyszłości.

Na wyróżnienie w tym względzie zasługuje wystąpienie druha Marcina Fleischera z OSP Wtórek, który przedstawił temat przygotowania strażaków do aktywnego zaangażowania w projekt "First Responder". Chodzi o system, który działa już w innych krajach, pozwalający w przypadku np. nagłego zatrzymania krążenia, bezpośrednio poinformować przez CPR za pomocą aplikacji, będącego w pobliżu przeszkolonego ratownika, który w ciągu pierwszych kilku minut może udzielić pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego. Jak przyznał druh Fleischer, nie bez znaczenia jest tu ponad 4700 defibrylatorów AED będących na stanach Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Temat ten jest szerzej poruszony w strategii "FLORIAN 2050" w dziale p.t:" Strażak Ochotnik First Responder" jako pierwsza pomoc medyczna."

Podczas konferencji głos zabrał także druh Waldemar Pawlak, prezes zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, którego fragment wystąpienia przytaczamy poniżej:

"Zakończę swoją refleksję nad 100-leciem, potrzebą umocnienia działań formacyjnych - zarówno tych, które wiążą się z formacją wewnętrzną, kierowaną do środowiska, do społeczności - jak i do strażaków, to dotyczy różnego rodzaju szkoleń, wiedzy, umiejętności. Ale także tą formacją skierowaną na zewnątrz, bo jesteśmy w takim środowisku, gdzie wszyscy dobrze rozumiemy te działanie i uwarunkowanie, ale mamy sytuację taką - posłużę się przykładem z ostatnich dni, który może być zabawny, ale może być też taki, bardzo też smutny. Otóż pan minister Czarnek, minister edukacji i nauki powiedział że od września będzie robił projekty pilotażowe z dziecięcymi i młodzieżowymi drużynami pożarniczymi. Więc jeżeli to jest odkrycie pana ministra i profesora, że coś takiego można zrobić, to myślę, że warto, żebyśmy wystąpili bardzo masowo przez tych, którzy prowadzą takie drużyny - a są ich setki, tysiące w naszym kraju - żeby wystąpili o udział w takim powszechnym pilotażu, to się może pan minister zdziwi. Ale to mi nasunęło właśnie taką refleksję, że wiedza o całym systemie ochrony ludności i działaniach ochotniczych straży pożarnych, związku ochotniczych straży pożarnych, jest wiedzą, która czasami nie dociera do wszystkich, a czasami dociera dopiero w takim momencie, kiedy jest wypadek, kiedy jest tragedia, dopiero wtedy, kiedy zobaczy, że na miejscu wypadku straż pożarna się pojawiła najszybciej, bo ona jest najbliżej. A więc to 100-lecie, które mija myślę, że powinniśmy być dumni z tych osiągnięć strażaków-ochotników, w wielu działaniach - zbudowaniu państwowości, ochronie ludności, działaniach związanych z kulturą, edukowaniem młodzieży - ale też zobowiązanie do tego, aby w wielu innych przestrzeniach podejmować inicjatywy."

Krótko przypomniano także o strategii "Florian 2050" podkreślając, że ma ona w tej chwili trzy tomy i kilka tysięcy stron, zapowiadając w najbliższym czasie jego szerokie konsultacje.

Całość konferencji - choć poruszała bez wątpienia ważną tematykę - była trudna do strawienia. Z jednej strony warunki techniczne transmisji nie pozwalały na jej komfortowe oglądanie. Z drugiej strony nie najlepszym rozwiązaniem wydaje się zaproszenie tak dużej liczby prelegentów (około 50 osób), z których wielu aby zmieścić się w 5 minutach, nawet nie ukrywała, że odczytuje całe swoje wystąpienie z kartki. Słuchając części wystąpień trudno było oprzeć się wrażeniu, że celem było w nich samo wystąpienie a nie merytoryczna wartość prezentowanej w nich treść.

(fot: screeny z transmisji wideo - YouTube Muzeum Niepodległości w Warszawie)


Cały zapis konferencji prezentujemy poniżej:

 

24 kwietnia 2021 17:41
Udostępnij na Facebooku