OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Koniec z certyfikatami CNBOP dla wozów OSP?

Zniesienie obowiązku posiadania certyfikatu CNBOP przez wozy druhów z OSP - to postulat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podczas konferencji prasowej w Sejmie mówił o tym prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak.

- Dziś samochód pozyskany z kraju Unii Europejskiej wymaga jeszcze kilkudziesięciu tysięcy złotych dodatkowej opłaty za certyfikację, by mógł ratować ludzi w naszym kraju. Nierzadko koszt certyfikacji przewyższa koszt samego wozu - tłumaczy prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak.

Związek proponuje, by samochód ratowniczo-gaśniczy był dopuszczony do użytku w akcjach na podobnych zasadach, jak samochody są dopuszczane do ruchu drogowego. - Ważne, by samochód miał homologację i badanie techniczne. Jeśli spełnia te warunki to nie powinne być potrzebne dodatkowe certyfikaty - dodaje Pawlak.

Szef ZOSP RP dodaje, że podobne stanowisko w sprawie wycofania konieczności certyfikowania wozów przez CNBOP wyraża Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Przypomnijmy. Świadectwo dopuszczenia wydawane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP) od 2007 jest konieczne, by dopuścić część samochodów do akcji. Zgodnie z przepisami, "obowiązkowi certyfikacji podlegają samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody z drabiną mechaniczną, samochody z podnośnikiem hydraulicznym oraz nośniki kontenerów". Pozostałe pojazdy nie podlegają obowiązkowi posiadania świadectwa dopuszczenia. Są to m.in. samochody operacyjne, samochody rozpoznawczo-ratownicze, samochody do przewozu ratowników (autobusy, mikrobusy), ambulanse, a także niektóre samochody zaopatrzeniowe. Z tego obowiązku zwolnione są także samochody pożarnicze o maksymalnej masie rzeczywistej do 3 ton.

Informowaliśmy na łamach portalu m.in. o druhach z OSP Suchy Las, którzy mają problemy z używaniem pozyskanego wozu bez certyfikatu CNBOP w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Czy tego typu problemy przestaną być codziennością druhów?

(Fot. OSP Suchy Las)

Zobacz wideo z konferencji - fragment o certyfikatach CNBOP od 7:55:

 

10 października 2018 19:53
Udostępnij na Facebooku