OSP Brynica Ochotnicza Straż Pożarna Brynica

Podsumowanie działalności OSP Brynica w 2018 roku.

   Po hucznym pożegnaniu bardzo dobrego i rozwojowego dla naszej jednostki roku 2017, nadszedł czas na rok 2018, który okazał się dla nas historycznym, a dlaczego tak uważamy? - dowiecie się w rozwinięciu notatki.

   Niestety rok 2018 rozpoczęliśmy od wyjazdu do pożaru poddasza na Mieczysku który miał miejsce 6 stycznia, a zakończyliśmy pożarem złomowiska w Lasowicach. W ubiegłym roku byliśmy dysponowani do 16 interwencji, z czego 7 to pożary, a 9 to miejscowe zagrożenia. Zajrzyjcie na nasz FanPage na Facebooku aby szczegółowo zobaczyć każdą interwencję. Dla porównania w 2017 roku braliśmy udział w 9 akcjach, a 2016 - 5 i w 2015 - 10.

   Cztery razy braliśmy udział w zabezpieczaniu:

- korowodu z okazji Topienia Marzanny

- 75. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne

- maratonu 7 Jezior

- obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

    23 lipca 2018 roku w w Urzędzie Miejskim miasta Miasteczko Śląskie został nam przekazany kompletny zestaw ratownictwa medycznego tj. torba PSP-R1 z pełnym wyposażeniem, deska ortopedyczna ze stabilizatorami i zestaw szyn Kramera, dzięki któremu możemy nieść pomoc Mieszkańcom naszego sołectwa i całej gminy Miasteczko Śląskie. Zestaw został zakupiony przez Urząd Miasta z udziałem środków z Ministerstwa Sprawiedliwości.

 19 lipca 2018 r. spełniły się nasze marzenia!!!

   19 lipca wcześnie rano wybraliśmy się naszym Volkswagenem do województwa lubelskiego, a dokładniej do Nałęczowa w celu zakupu ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego marki Jelcz z tamtejszej jednostki. Jest to dla nas niezapomniany dzień, ponieważ wtedy zakupiliśmy pierwszy w historii naszej OSP wóz, który posiada zbiornik wodny. Wóz został kupiony ze środków Gminy Miasteczko Śląskie.

   Kilka słów o Naszym Jelczu: Od nowości (1995 r.) służył w JRG Puławy, skąd w 2010 został przekazany do OSP Nałęczów, w obu jednostkach brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych głównie jeździł do pożarów, ponieważ posiada zbiornik o pojemności 5000 litrów. Podwozie Jelcz 422 z silnikiem WSK Mielec SW680 posiadającym 240 KM, zabudowa typu 010 R wykonana przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe. Posiada dwuzakresową autopompę Rosenbauer NH-30 o wydajności 2400 l/min przy 8 bar oraz 250l/min przy 40 bar, wysokociśnieniowe zwijadło szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe DWP 24. Obsada wozu stanowi 6 osób.

   Po dostosowaniu go dla naszych potrzeb i po wykonaniu niezbędnych robót, 1 października został wprowadzony do podziału bojowego, 19 października brał udział w swojej pierwszej akcji pod nowymi numerami operacyjnymi 637[S]05 był to pożar złomowiska w Tarnowskich Górach.

   W 2018 roku udało nam się również pozyskać następujące wyposażenie: 6 kompletów ubrania koszarowego, 4 hełmy KZPT Calisia Vulcan, 3 pary butów strażackich Hercules, kominiarki, pojemnik na maskę MSA, sygnalizator bezruchu MSA MotionSCOUT K-T, klucz do hydrantów naziemnych, szpadel, widły, szczotki ulicówki, myjka ciśnieniowa Stihl. Zakupy zostały zrealizowane przy pomocy środków finansowych UG Miasteczka Śląskiego i budżetu sołeckiego (myjka).

   Nasz dotychczasowy GLM 12 po wprowadzeniu do podziału bojowego GCBA, został przekształcony w wóz ratowniczo-rozpoznawczy - SLRr, a na jego wyposażeniu znajduje się: zestaw ratownictwa medycznego PSP-R1, kombinezon ochronny do usuwania owadów błonkoskrzydłych, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy itd. W 2019 roku planujemy przekształcić w SLRt, czyli wóz ratownictwa technicznego.

   Mamy nadzieję ze rok 2019 będzie równie obfity w sukcesy co rok ubiegły, bardzo dziękujemy wszystkim naszym sympatykom za okazane nam wsparcie, jak i również za "lajkowanie" naszego profilu na Facebooku, pod koniec 2018 roku przekroczyliście liczbę 700 osób obserwujących.

   Zapraszamy również do wstępowania w nasze szeregi, drzwi remizy dla nowych członków są zawsze otwarte. W 2018 roku przybyło 3 nowych druhów. Zapraszamy także młodzież do wstępowania w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

                                                                      Ze strażackimi pozdrowieniami Strażacy z OSP Brynica.

  Na zakończenie mamy dla was filmik z przejazdu alarmowego naszych wozów bojowych:

 

 

19 stycznia 2019 10:27
Udostępnij na Facebooku