OSP Branice Ochotnicza Straż Pożarna Branice

Cichy zabójca znowu atakuje

W dniu wczorajszym 12.12 około godziny 22:30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Głubczycach wpłynęła informacja o nieprzytomnej osobie w mieszkaniu w miejscowości Branice, która prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Do zdarzenia został niezwłocznie zadysponowany zastep z naszej jednostki, jeden zastęp z JRG Głubczyce oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Po przyjeździe na miejsce naszego zastępu z OSP Branice potwierdzono treść zgłoszenia. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali wszystkich przebywających w mieszkaniu i niezwłocznie przystąpili do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w bezpiecznym miejscu osobie, która zatruła się tlenkiem węgla. Równolegle kontynuowali przewietrzanie pomieszczeń rozpoczęte jeszcze prze przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej i stale monitorowali stężenie CO przy pomocy urządzeń detekcyjnych. Po przybyciu na miejsce ZRM-u i zastępu z JRG Głubczyce strażacy przekazali poszkodowaną osobę pod opiekę Ratowników Medycznych. 

Dzięki szybkiemu zauważeniu i odpowiedniej reakcji osób postronnych cała sytuacja skończyła się dobrze. Po raz kolejny przypominamy, że tlenek węgla, zwany potocznie "CZADEM" jest NIEWIDOCZNY i BEZWONNY, dlatego określa się go mianem "CICHEGO ZABÓJCY". Jedynym sposobem wykrycia są detektoy i czujki CO. To nie kosztuje wiele, a pomaga uniknąć najgorszego.

13 grudnia 2022 19:31
Udostępnij na Facebooku