OSP Ochotnicza Straż Pożarna

Pogrzeb Eweliny Marchlewskiej. Strażaczka OSP Czernikowo zginęła w drodze do akcji.

Zginęła, jadąc na ratunek innym. Ewelinę Marchlewską, druhnę OSP Czernikowo żegnała dziś rodzina i przyjaciele, ale też strażacy, ratownicy medyczni i żołnierze  - koledzy z pracy i służby.

Ewelina Marchlewska miała 29 lat. Była nie tylko druhną OSP, ale też pielęgniarką. Prracowała także jako ratowniczka medyczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Druhna zginęła w miniony czwartek nad ranem. Wóz bojowy OSP Czernikowo jechał alarmowo do pożaru, gdy doszło do zderzenia z ciężarówką. W wypadku zginął także 62-letni druh OSP Czernikowo Jan Zdzisław Kwiatowski, a trzech strażaków trafiło do szpitala.

Dziś na pogrzebie stawiły się delegacje z wielu okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Obecny był też m.in. Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak oraz Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W ostatniej drodze Ewelinie towarzyszyli też ratownicy medyczni, bowiem druhna na co dzień była jedną z nich.

Ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła, skąd trumnę przewieziono na wozie strażackim na cmentarz parafialny, gdzie spoczęła druhna Ewelina.

- Ona nie żyła dla siebie. Eweliny nikt nie zastąpi, ale wspieramy jej rodzinę - mówił Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP podczas ceremonii pogrzebowej.

Zarząd Główny ZOSP RP pośmiertnie odznaczył druhnę Ewelinę Marchlewską krzyżem rycerskim, przyznawanym strażakom szczególnie zasłużonym za ratowanie drugiego człowieka. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył pośmiertnie druhnę złotą odznaką "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej RP", a Minister Obrony Narodowej przyznał pośmiertnie druhnie brązowy medal "Za zasługi dla obronności kraju".

O sprawie pisaliśmy już w artykułach:
- Potrzebna pomoc po wypadku strażaków. Ruszyła zbiórka na nowy wóz dla OSP Czernikowo.
- Znamy datę pogrzebu Eweliny Marchlewskiej. Druhna będzie żegnana zgodnie z ceremoniałem pożarniczym.
- Ewelina zginęła w wypadku wozu strażackiego. Była strażaczką, ratowniczką i pielęgniarką.
- Druh i druhna OSP Czernikowo zginęli jadąc do akcji. Nowe fakty po wypadku strażaków.
- Dwaj strażacy zginęli w wypadku, trzech jest rannych. Druhowie OSP Czernikowo jechali do pożaru.

- Jest data pogrzebu druha Jana Zdzisława Kwiatkowskiego. Zginął w wypadku wozu strażackiego w Czernikowie.

(Fot. OSP.PL, KM PSP Toruń)

6 grudnia 2021 13:50
Udostępnij na Facebooku