OSP Branice Ochotnicza Straż Pożarna Branice

Szczęśliwy finał nierównej walki z cichym zabójcą

Wczoraj (tj. 26.02) przed godziną 20 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania KP PSP w Głubczycach wpłynęła informacja o nieprzytomnej osobie w mieszkaniu - miejscowość Branice, która prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Z powodu braku wolnej karetki do zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy staży pożarnej. Jeden z JRG Głubczyce i jeden z OSP Branice.

Po przyjeździe na miejsce pierwszego zastępu z OSP Branice potwierdzono treść zgłoszenia. Jak się okazało osobą poszkodowaną był 14-letni chłopiec. Strażacy niezwłocznie zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ewakuowali wszystkich mieszkańców przebywających w pomieszczeniach, gdzie wystąpiło nadmierne stężenie CO. Następnie otworzyli wszystkie okna w celu przewietrzenia pomieszczeń. Równoczeście nieprzytomnemu chłopcu, u którego stwierdzono nieprawidłowy oddech w bezpiecznym miejscu podano tlen i udzielano Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Po kilkunastu minutach na miejsce dotarł drugi zastęp z JRG Głubczyce. Chwilę później chłopiec odzyskał przydomność. Strażacy zabezpieczyli go, zapewniając mu komfort termiczny i wsparcie psychiczne, aż do przyjazdu pierwszego wolnego ZRM

Po przekazaniu poszkodowanego 14-latka ZRM strażacy ponownie sprawdzili dokładnie przewietrzone pomieszczenia detektorami CO. Tym razem cała akcja zakończyła się szczęśliwie, ale nie zawsze przygoda z czadem kończy się happy endem. Przypominamy, że czadu NIE WIDAĆ ani NIE CZUĆ, jedynym sposobem wykrycia są detektoy i czujki CO. To nie kosztuje wiele, a pomaga uniknąć podobnych sytuacji. 

27 lutego 2021 15:25
Udostępnij na Facebooku